Monitorujemy proces prac nad projektem nowej ustawy odpowiedzialności podmiotów zbiorowych
Monitorujemy proces prac nad projektem nowej ustawy odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary i zmianie niektórych ustaw. Jeśli zostanie przyjęta, ustawa będzie dotyczyła m.in. organizacji społecznych. Potencjalnie do odpowiedzialności będzie mogła zostać pociągnięta organizacja, która nie będzie mieć odpowiednich wewnętrznych procedur pozwalających na zapobieganie przestępstwom i która nie wyznaczyła w organizacji osoby czuwającej nad przestrzeganiem prawa. Przykładem możliwych przestępstw popełnionych przez organizację społeczną są m.in. oszustwo, korupcja i mobbing. Projekt wprowadza dotkliwe sankcje np. wysokie kary finansowe (od 30 tys. do 30 mln zł), zakaz prowadzenia działalności lub likwidację, a także środki tymczasowe np. zarząd przymusowy.
Jest jeszcze szansa, że do projektu zostanie wprowadzone zwolnienie podmiotowe dla organizacji społecznych, ale najprawdopodobniej ograniczone tylko do organizacji poniżej określonego progu przychodów i nieprowadzących działalności gospodarczej (Rada Działalności Pożytku Publicznego) przyjęła uchwałę rekomendującą podmiotowe wyłączenie podmiotów, które nie prowadzącą działalności gospodarczej i mają przychody poniżej 2 mln zł - warunki łączne).
Razem z Firmą PwC zorganizowaliśmy szkolenie na ten temat, które 16 maja 2019 r. pro bono (bezpłatnie) poprowadzili dla członków Forum Darczyńców eksperci z Firmy PwC.