Wskazujemy ryzyka dla organizacji i darczyńców w projekcie ustawy o jawności życia publicznego
W styczniu i lutym 2018 br. szczególną uwagę poświęciliśmy projektowi ustawy o jawności życia publicznego. W swoim stanowisku zgłoszonym na piśmie i wypowiedzialnym podczas spotkań w Kancelarii Premiera Rady Ministrów skoncentrowaliśmy się na kwestii planowanych ograniczeń możliwości wypowiadania się organizacji pozarządowych w sprawach dotyczących projektów aktów prawnych. Zwracaliśmy uwagę na to, że konieczność ujawniania darczyńców (szczególnie będących osobami fizycznymi) w sytuacji, gdy organizacja chciałaby zabrać głos w sprawach tworzonych aktów prawnych, przełoży się na osłabienie filantropii i zniechęci organizacje do zajmowania stanowisk w ważnych sprawach publicznych.
Zgodnie z art. 26 projektu organizacje pozarządowe, które chciałyby brać udział w tworzeniu prawa (np. wypowiadać się podczas komisji sejmowych, uczestniczyć z pracach zespołów w ministerstwach opracowujących projekty zmian aktów prawnych lub innych dokumentów) musiałyby wypełnić zgłoszenie, w którym będą musiały wskazać wszystkich darczyńców instytucjonalnych i indywidualnych przekazujących w minionych 12 miesiącach więcej niż 4047,21 zł.
Braliśmy udział w spotkaniach konsultacyjnych na ten temat i zainicjowaliśmy spotkanie organizacji pozarządowych, które korzystają ze wsparcia darczyńców prywatnych. Uczestniczyliśmy w opracowaniu krótkiego dokumentu opisującego konsekwencje przyjęcia tego projektu dla organizacji pozarządowych i obywateli.
Projekt został skierowany do dalszych prac na etapie rządowym i obecnie (na dzień 4 grudnia) nie wiadomo, czy prace nad nim będą kontynuowane.
Tekst stanowiska Forum Darczyńców do pobrania